Odborný seminár 2021: Účelný dizajn interiérov knižníc

Pridané 4. 3. 2022
Odborný seminár 2021: Účelný dizajn interiérov knižníc

Príspevky z odborného seminára Účelný dizajn interiérov knižníc predstavili domáce aj zahraničné skúsenosti z tvorby interiérov knižníc. Pozrite si záznamy z online podujatie, ktoré priblížilo praktické skúsenosti a inšpiratívne nápady. Seminár sa konal 4. 10. 2021 pri príležitosti 121. výročia Mestskej knižnice v Bratislave.

Pavol Tomašovič (Knižnica J. Fándlyho v Trnave) Medzi víziou a realitou

Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave, podobne ako mnohé iné knižnice na Slovensku, sa nachádza v priestoroch, ktoré boli pôvodne vybudované na iný účel. Na príklade historickej budovy príspevok približuje proces zásahov a kompromisov, ktoré bolo potrebné vykonať, aby mohla trnavská knižnica relevantne slúžiť svojim čitateľom. Popisuje aj tvorbu priestorov a aktivít pre návštevníkov od 10 do 18 rokov a úsilie o vytvorenie letnej čitárne.

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia , ktorý je hlavným partnerom projektu.

Seminár sa konal pod záštitou primátora hlavného mesta SR Bratislavy Matúša Valla .

Jana Jindřichová (Městská knihovna v Praze) Z banky knihovnou

Príspevok predstavuje výsledok rekonštrukcie bývalého finančného ústavu na pobočku Městské knihovny v Praze. Dve poschodia budovy z 20. rokov 20. storočia boli na základe návrhu ing. arch. Tomáše Hořavy prestavané na modernú komunitnú knižnicu s tvorivým ateliérom.

Ivana Janáková (OF COURSE) / Milota Torňošová (Krajská knižnica Ľ. Štúra vo Zvolene) S láskou a rešpektom…

Príbeh premeny historického sídla inštitúcie na sviežu, ambicióznu, multifunkčnú a mladú Študovňu Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra vo Zvolene.

Iveta Hurná (Krajská knižnica P. O. Hviezdoslava v Prešove) Rekonštrukcia interiéru sídliskovej pobočky

Malá sídlisková pobočka s interiérom z 80. rokov minulého storočia sa zmenila na útulnú, modernú a príťažlivú knižnicu. Napriek mimoriadne malej ploche bolo zámerom vytvorenie priestoru pre všetkých, od tých najmenších až po seniorov. Príspevok približuje výzvu, ktorú to predstavovalo pre knihovníkov a najmä architektov.

Grzegorz Kloda (GK-Atelier) (EKO)logická architektúra súčasnej knižnice na príklade pobočiek Mestskej verejnej knižnice v Lubline

(poľský jazyk)

Sieť knižníc Mestskej verejnej knižnice v Lubline predstavuje inovatívny prístup vo vzťahu ku kultúrnemu verejnému priestoru a prináša ukážky moderných pobočiek s atraktívnym interiérom a zaujímavou ponukou služieb. “Biblioteka na Poziome” získala Európsku cenu za interiérový dizajn, “Bioteka” predstavuje koncept zelenej knižnice svojím priestorom i obsahom.

Bola táto stránka užitočná?