Obrázok podujatia

Konverzujme po anglicky

31. 1. 2023, 17:30 18:30
Popis

Konverzačný klub, v ktorom si zlepšíte jazykové schopnosti. Čítanie a konverzáciu si precvičíte pomocou článkov zo zahraničných médií. Konverzačné stretnutia nie sú lektorsky vedené a vyžadujú si konverzačnú úroveň anglického jazyka. Tešíme sa na Vás na Klariskej 16, 2. poschodie.

Topic: Artificial intelligence and human brain Come to practice your conversation skills in English, while learning about interesting topics. AI attracts more attention and interest than most other innovations. We will watch a short video and discuss potential impacts of AI on human brain and well-being. We will look also at some of the latest VR attractions at Dubai Expo City and Museum of Future.

As a conversation starter on the topic, you may read the article below: https://www.forbes.com/sites/forbesbusinesscouncil/2022/04/26/combining-intelligence-how-people-and-ai-can-collaborate/?sh=70cf078f143d

Detaily
31. 1. 2023, 17:30 18:30