Letné kino U červeného raka - Svet podľa môjho tatka

21. 8. 2024, 21:00 22:30

dokument, réžia: Marta Kovářová (r. 2023, 77 min.)

Jiří, český fyzik a vizionársky kutil, má nápad, ako zachrániť planétu. Nikto ho však nepočúva. Jeho dcéra Marta, hudobníčka a matka dvoch detí, je z toho na nervy. Vezme fotoaparát a vyrazí s tatinom „do sveta“. Chce zistiť, či by svet mohol fungovať presne tak, ako by si ho Jiří predstavoval. Stretávajú sa s ekológmi, aktivistami, odborníkmi a politikmi, aby sa dostali na Svetový klimatický summit, kde sa pokúšajú infiltrovať verejné štruktúry a odhaliť postavy stojace za mocnosťami, ktoré rozhodujú o tom, kto môže kam vstúpiť a s akými problémami. Hoci tí, ktorých oslovili, súhlasia s tým, že Jiřího videnie sveta by bolo najideálnejšie, po štyroch rokoch blúdenia s jeho myšlienkou Jednotnej globálnej uhlíkovej dane a dividendy pre všetkých sa ocitli v situácii proti všetkým. Prišli s nápadom príliš neskoro? Alebo príliš skoro? Silný osobný príbeh: Jiřího humor a charizma, Martine autorské pesničky, surový filmový materiál a inšpiratívna myšlienka zachrániť planétu, vytvárajú neprehliadnuteľný film s potenciálom celoplanetárneho spoločenského dopadu.

V spolupráci s platformou Kinedok.sk

Detaily